Zaujímalo vás niekedy zloženie „rozložiteľných“ tašiek? Ste zmätení z pojmov ako kompostovateľná, biologicky odbúrateľná či rozložiteľná taška? Tieto názvy majú svoj význam.
Čo si budeme hovoriť, najlepšia je stará dobrá plátená taška. Čo však, ak taká práve nie je poruke? Možno máte dobrý pocit z toho, že si priplatíte za tú s prívlastkom rozložiteľná. Avšak aj tu si treba dať pozor.
Staré príslovie hovorí: „Prach si a na prach sa obrátiš“. A presne to platí aj v tomto prípade. Taška z ropy sa vždy rozloží len na čiastočky ropy. Výrobcovia pridávajú do klasického ropného polyetylénu či polypropylénu čiastočky na báze kovových zlúčenín, ktoré štartujú po svetelnej alebo tepelnej iniciácii klasickú degradáciu. Výsledkom sú malé, mikroskopické čiastočky, ktoré nebiodegradujú – teda už sa ďalej nerozložia. A tak, „rozložená“ taška existuje naďalej v životnom prostredí ako polyetylénový prach, ktorý je pre organizmy nebezpečný.
Európska komisia chystá direktívu na zákaz výroby, spravovania a používania týchto OXO biopolymérov v EÚ. Čo však dovtedy? Dajte si pozor, aby ste vy a vaše deti nevdychovali tieto čiastočky.
NÁŠ TIP: Nekupujte a vyhoďte tašky, ktoré nie sú označené ako biodegradovateľné. Iba biodegradovateľné materiály sa úplne rozložia. Slovo rozložiteľné, ako teraz vidíte, nestačí.
zdroj: prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.
Spätné upozornenie: Zorientujte sa v eko terminológii - Nejemzplastu.sk